witaj na zsgolub.edu.pl
EDUKACJA
ZA DARMO!

Kiedy iść do psychologa – 5 alarmujących sygnałów

Każdy z nas miewał złe dni, które dla większości osób wydają się sporadyczną normą. Jest jednak kilka znaków, które świadczą o tym, że wizyta u dobrego psychologa lub psychoterapeuty może okazać się konieczna.

Nie zawsze wiemy, czy to już “ten” moment, dlatego w naszym artykule postaramy się wyszczególnić kilka podstawowych sygnałów świadczących o niezbędnej wizycie u specjalisty.

Pierwsza wizyta u psychoterapeuty

1. Myśli samobójcze. Jeśli czujesz, że życie jest “niewarte życia” a w Twojej głowie pojawiają się autodestrukcyjne myśli o odebraniu życia sobie lub innym – koniecznie zgłoś się do psychologa lub psychiatry.

2. Poczucie braku sensu życia. Jeśli czujesz, że Twoje życie nie ma sensu ani celu oraz że nic dobrego Cię w najbliższej przyszłości nie czeka – także powinieneś pomyśleć o wizycie u specjalisty. Mogą to być pierwsze objawy depresji.

3. Niezdolność do pracy. Jeśli Twój stan emocjonalny nie pozwala Ci normalnie funkcjonować a wykonywanie codziennych obowiązków staje się niemożliwe – zgłoś się koniecznie do psychoterapeuty. Również pojawiające się problemy ze snem to objawy, których pod żadnym pozorem nie można lekceważyć.

4. Zmiana apetytu. Jeśli czujesz wstręt do jedzenia, bądź odwrotnie – jeśli objadasz się za bardzo, to znak że Twoje ciało reaguje na nierozwiązane problemy natury psychicznej. Jest to wystarczający sygnał, aby zwrócić się o pomoc do specjalisty psychoterapeuty lub psychiatry.

5. Zmiany nastroju i wycofanie się z życia. Jeśli Twoje wahania nastrojów utrzymują się dłużej niż kilka tygodni warto pomyśleć o zarezerwowaniu wizyty u psychologa. Wycofanie się z życia to również objaw, podczas którego energia życiowa jest uwięziona a rzeczy, które sprawiały Ci przyjemność przestają cieszyć.

Koniecznie udaj się do dobrego psychologa, jeśli czujesz, że powyższe sygnały dotyczą Ciebie i Twojego życia. Także życie w ciągłym napięciu i stresie może powodować różne dolegliwości natury psychicznej. Jeśli zauważasz, że w Twoim życiu brakuje balansu lub towarzyszy Ci ciągły lęk lub złość, są to pierwsze sygnały, których pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć.

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email