witaj na zsgolub.edu.pl
EDUKACJA
ZA DARMO!

Kiedy iść do psychologa – 5 alarmujących sygnałów

Każdy z nas miewał złe dni, które dla większości osób wydają się sporadyczną normą. Jest jednak kilka znaków, które świadczą o tym, że wizyta u dobrego psychologa lub psychoterapeuty może okazać się konieczna.

Nie zawsze wiemy, czy to już „ten” moment, dlatego w naszym artykule postaramy się wyszczególnić kilka podstawowych sygnałów świadczących o niezbędnej wizycie u specjalisty.

Pierwsza wizyta u psychoterapeuty

1. Myśli samobójcze. Jeśli czujesz, że życie jest „niewarte życia” a w Twojej głowie pojawiają się autodestrukcyjne myśli o odebraniu życia sobie lub innym – koniecznie zgłoś się do psychologa lub psychiatry.

2. Poczucie braku sensu życia. Jeśli czujesz, że Twoje życie nie ma sensu ani celu oraz że nic dobrego Cię w najbliższej przyszłości nie czeka – także powinieneś pomyśleć o wizycie u specjalisty. Mogą to być pierwsze objawy depresji.

3. Niezdolność do pracy. Jeśli Twój stan emocjonalny nie pozwala Ci normalnie funkcjonować a wykonywanie codziennych obowiązków staje się niemożliwe – zgłoś się koniecznie do psychoterapeuty. Również pojawiające się problemy ze snem to objawy, których pod żadnym pozorem nie można lekceważyć.

4. Zmiana apetytu. Jeśli czujesz wstręt do jedzenia, bądź odwrotnie – jeśli objadasz się za bardzo, to znak że Twoje ciało reaguje na nierozwiązane problemy natury psychicznej. Jest to wystarczający sygnał, aby zwrócić się o pomoc do specjalisty psychoterapeuty lub psychiatry.

5. Zmiany nastroju i wycofanie się z życia. Jeśli Twoje wahania nastrojów utrzymują się dłużej niż kilka tygodni warto pomyśleć o zarezerwowaniu wizyty u psychologa. Wycofanie się z życia to również objaw, podczas którego energia życiowa jest uwięziona a rzeczy, które sprawiały Ci przyjemność przestają cieszyć.

Koniecznie udaj się do dobrego psychologa, jeśli czujesz, że powyższe sygnały dotyczą Ciebie i Twojego życia. Także życie w ciągłym napięciu i stresie może powodować różne dolegliwości natury psychicznej. Jeśli zauważasz, że w Twoim życiu brakuje balansu lub towarzyszy Ci ciągły lęk lub złość, są to pierwsze sygnały, których pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć.

Facebook
Pinterest
LinkedIn
Twitter
Email