witaj na zsgolub.edu.pl
EDUKACJA
ZA DARMO!

Czego mogą nauczyć nas popularne filmy o tematyce biznesowej?

Frankfurt

Wilk z Wallstreet

Być może widziałeś już jeden z najsłynniejszych filmów z Loenardem DiCaprio, ale czy poświęciłeś uwagę prawdziwym lekcjom biznesowym, które można odebrać od głównego bohatera, Jordana Belforta? Gdy przeanalizujesz sposób jego działania, znajdziesz wiele taktyk, strategii i metod dobrego prowadzenia biznesu. Czego możesz nauczyć się od Wilka z Wall Street?
Belfort rozumiał swoich inwestorów i wiedział, jakie akcje przyciągną ich uwagę. Kiedy dobrze zrozumiesz, kim są Twoi odbiorcy i jakie są ich potrzeby, możesz opracować jasną strategię spełniania ich potrzeb. Zastanów się, jak postrzegają Cię Twoi klienci – od tego, co nosisz, przez to, jak układasz włosy, do tego, jak podajesz dłoń na powitanie i czy utrzymujesz kontakt wzrokowy podczas rozmów. Kiedy okażesz swoją pewność siebie, ​​inni będą postrzegać cię jako zdolnego.

Jobs

Najlepszą częścią filmu Jobs z 2013 roku nie była nauka biznesu ani szalony sukces Apple, ale to, że większość historii skupiała się na niepowodzeniach firmy i jej zdolności do przystosowania się i przetrwania. Pojawia się tam kilka lekcji, które mogą zrozumieć tylko prawdziwi przedsiębiorcy, ponieważ rozumieją to lepiej niż ktokolwiek inny. Jednym z największych błędów, jakie popełniają właściciele małych firm, jest przekonanie, że wielkie firmy stały się wielkimi z dnia na dzień. Nawet Apple walczyło przez ponad dekadę – jako biznes, technologia i firma – zanim sprawy zaczęły układać się dla nich pomyślnie. Apple stało się tym, czym jest obecnie dzięki nieustannej pogoni jednego człowieka, który chciał urzeczywistnić swoją wizję i przekonania, a następnie zmienić je w dobrze prosperujący biznes.

McImperium

McImperium to świetny film o założycielu korporacji McDonald’s, Ray’u Krocu. Produkcja przedstawia jego historię z pierwszych spotkań z braćmi McDonald, Richardem i Maurycym. Jak to się stało, że Kroc stworzył tak olbrzymią sieć restauracji praktycznie od zera?
Jednym z kluczowych elementów jego strategii była skrupulatna kontrola jakości. Jeśli nie utrzymujesz jej na stałym poziomie, ucierpi na tym Twoja reputacja. Jedna z pamiętnych scen pokazuje, jak Ray Kroc przychodzi na pole golfowe z burgerem w dłoni, by strofować właścicieli franczyz w kwestii zawartości ich burgerów, które odbiegają od przepisu firmy. McDonald’s nigdy nie urósłby do poziomu, na którym się znajduje, gdyby nie było gwarancji, że możesz wejść do sieci w dowolnym kraju na świecie i zjeść zawsze pysznego, znajomego burgera.

The Social Network

Kiedy The Social Network po raz pierwszy trafił do kin, wywołał ogromne poruszenie i sporo kontrowersji. Historia opowiada o studencie – Marku Zuckerbergu – który szukał sensu swojego istnienia i możliwości zaspokojenia potrzeby wspólnoty, co ostatecznie doprowadziło do stworzenia Facebooka. Film zawiera kilka wskazówek biznesowych, na które niewątpliwie warto zwrócić uwagę.
Co pozwoliło Zuckerbergowi osiągnąć sukces? Przede wszystkim była to ogromna wytrwałość. Chociaż w najwcześniejszych etapach powstawania Facebooka zaangażowanych w ten projekt było więcej osób, Mark Zuckerberg był jedyną, która została do końca. Można śmiało stwierdzić, że jego niesamowite oddanie połączone z wytrwałością były kluczowymi składnikami ogromnego sukcesu Facebooka.

Big Short

Film Big Short z 2015 roku opowiada historię kryzysu finansowego i ludzi, którzy przewidzieli nadchodzący krach i stali się dzięki niemu niesamowicie bogaci. Film przyniósł ponad 130 milionów dolarów przychodu, zdobył pięć nominacji i Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany. Przede wszystkim jest to jednak przypomnienie inwestorom, czego nie powinniśmy robić.
Dla wielu z was Big Short może być najbardziej szczegółowym i zrozumiałym wyjaśnieniem kryzysu finansowego, jakie widzieliście. To właśnie ten firm pomógł amerykańskiej publiczności naprawdę zrozumieć złożone siły, które doprowadziły do ​​największego załamania gospodarczego od czasu wielkiego kryzysu. Dla inwestorów jest to przypomnienie, jak działają siły rynków. Skorzystajmy z tego, aby rozważyć popełnione błędy i znaleźć sposób, by uniknąć ich w przyszłości.

Facebook
Pinterest
LinkedIn
Twitter
Email